آنگ ریتا که بارها اورست را فتح کرد ، در سن 72 سالگی درگذشت


کاتماندو ، نپال – آنگ ریتا شرپا ، که به دلیل صعود به مرتفع ترین کوه جهان ، کوه اورست ، 10 بار بدون استفاده از اکسیژن اضافی ، شهرت جهانی پیدا کرد ، روز دوشنبه در خانه دخترش در کاتماندو درگذشت. او 72 ساله بود.

مرگ وی توسط خانواده و انجمن های کوهنوردی نپال تأیید شد. علت آن مشخص نشده است ، اما او در سالهای اخیر از بیماری های متعدد ریوی و مغزی رنج می برد که به گفته همكاران می توانست از سالها صعود به ارتفاع زیاد بدون اکسیژن بسته بندی شده ایجاد شود.

بیشتر کوهنوردان هنگام بالا رفتن از قله های بیش از 8000 متر از اکسیژن اضافی استفاده می کنند و کوهنوردان آن را “منطقه مرگ” می نامند زیرا هوا بسیار نازک است و بدن انسان شروع به خاموش شدن می کند. در اوایل کار خود به عنوان یک زن باردار ، و بعداً به عنوان یک راهنمای کوه ، آنگ ریتا متوجه شد که او هرگز نیازی به اکسیژن اضافی احساس نمی کند ، حتی اگر بطری های آن را برای کوهنوردان دیگر حمل می کرد. وی در اولین صعود خود به اورست در سال 1983 یا در نه صعود بعدی خود ، که آخرین آن در سال 1996 بود ، از آن استفاده نکرد.

بیشتر بخوان:  چگونه آخرین موتور کلاچ راسل ویلسون بر وایکینگ ها چیره شد

در تنها سفر زمستانی خود به اورست ، در 1987-1988 ، او و یک کوهنورد کوری در هوای نامناسب درست زیر قله گم شدند و کل شب را برای گرم نگه داشتن ورزش هوازی گذراندند.

آنگ ریتا رکورددار بیشترین صعود به قله اورست بدون اکسیژن بطری شده ، رکورد بی نظیری است. (شرپی دیگر ، کامی ریتا ، رکورددار کل صعود به کوه اورست است ، که 24 بار این کار را انجام داده است ، اما استفاده از اکسیژن بطری شناخته شده است.)

دولت نپال آنگ ریتا را با جوایز زیادی از جمله مدال درجه یک Tri Shakti Patta در سال 1990 افتخار کرد.

بیشتر بخوان:  سانتا کلارا با وجود دستورالعمل های جدید COVID-19 ، استادیوم خانگی Levi را برای 49 بازیکن بازگشایی نخواهد کرد

رئیس جمهور نپال ، بیدیا دیوی بهندری در توییتر خود نوشت: “مرگ او یک ضرر غیر قابل تعویض برای صنعت سنگنوردی در کشور است.

آنگ ریتا شرپا در سال 1948 در یالاگونگ ، دهکده ای کوچک در نزدیکی تامی در منطقه اورست نپال متولد شد. مادرش ، چوکی شرپا و پدرش ، ایالا شرپا ، کشاورز بودند. آنگ ریتا هیچگونه تحصیلات رسمی دریافت نکرد (تا سال 1961 ، زمانی که ادموند هیلاری ، اولین کوهنوردی که به قله اورست رسید ، یکی از مدارس را در کومجونگ ساخت) هیچ مدرسه ای در منطقه اورست تاسیس نشد. او الفبای نپالی را به تنهایی آموخته است و به سختی می تواند نام خود را بنویسد.

بیشتر بخوان:  مولن انتقادات را برای تمایل خود به "بستن باتلاق" نادیده گرفت

آنگ ریتا روزهای کودکی خود را در مراتع مرتفع با مرغابی ، پرورش سیب زمینی و حمل کالا از بازارهای اطراف سپری کرد. او از سن 15 سالگی باربری شد و به سرعت به خاطر چابکی اش شهرت یافت و سرانجام عنوان Snow Leopard را به دست آورد.

اگرچه او در زیر سایه کوه اورست بزرگ شد ، اما اولین کارش به عنوان سرایدار صعود به داولاگیری بود ، یک بلوک کوهی در هیمالیا که هفتمین کوه بلند جهان را در خود جای داده است ، زیرا کفش و دنده ای نداشت.

بیشتر بخوان:  قدردانی از گلهای خود ، تراژیکدی دیوانه ورزش

پس از حدود 15 سال باربری ، راهنمای کوه شد.

آنگ ریتا دولاگیری علاوه بر 10 بار صعود به اورست ، چهار بار و همچنین قله هیمالیا چو اویو – همچنین چهار بار – و کانچن جونگا ، سومین قله بلند ، یک بار صعود کرده است. در هیچ یک از این کوهنوردی ها از اکسیژن مکمل استفاده نشده است.

آنگ چرینگ ، رئیس سابق انجمن کوهنوردی نپال ، در مصاحبه ای گفت که با آنگ ریتا از دواگیری بالا رفته و او را قدرتمندترین شرپای زمان خود یافته است. وی گفت: “این علم و فیزیولوژی انسان را به چالش کشیده است.”

بیشتر بخوان:  دومینیک Thiem برای برنده شدن در فینال Open US از 2 ست به پایین برمی گردد

آنگ ریتا پس از فاجعه اورست 1996 ، که در آن طوفان شدید برف هشت نفر کشته شد ، کوهنوردی را متوقف کرد. اما او به عنوان مدیر کمپ پایه و راهنمای تور ادامه داد.

همکاران می گویند او از هیچ پولی دریغ نکرد و نگران آینده نبود. او زندگی خوشی داشت و از روزهای بازنشستگی خود نهایت لذت را برد. وی در روستای خود زندگی می کرد تا اینکه همسرش نعاما شقی چند سال پیش درگذشت. سپس به کاتماندو نقل مکان کرد تا با دخترش دولما زندگی کند.

بیشتر بخوان:  Trevor Lawrence اجتناب ناپذیر در مورد فصل 2020 را آشکار می کند

او و همچنین دو پسر به نام های کوانگ دورجه و وورونورو و هشت نوه از او جان سالم به در برد. پسر دیگر ، کارسانگ ​​نامگیال شرپا ، که همچنین راهنمای کوه شد ، در سال 2012 پس از لشکرکشی به کوه اورست درگذشت.


منبع: حافظ استدیو

لینک ها کوتاه شده

tinyurl.com/y25ge34s
is.gd/5xTAXP
shrtco.de/UgrkA
clck.ru/R54t9
u.nu/ynrgu
ulvis.net/p0y

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آرون بون از یانکی ها پس از مشاجره در تماس با باشگاه داوران آرون با اخراج روبرو می شود

ش سپتامبر 26 , 2020
صفحه صفحه قانون جان تومن مدیر یانکی ها اخراج شد آرون بون در نیمه اول بازی جمعه مقابل میامی مارلینز در ورزشگاه یانکی پس از یک حمله مشکوک به نام اعتصاب سوم به RF هارون قاضی. یک قدم در CF آرون هیکس‘at-bat – سومین ضربه گیر در ترکیب ، بعد […]