امروز 50 سال پیش بود ، ماراتن برای ماندن به نیویورک آمد


بسیاری از علاقه مندان به ورزش تصور می کنند که ماراتن شهر نیویورک همیشه در ماه اکتبر یا اوایل ماه نوامبر برگزار شده است و همیشه از طریق پنج بخش عبور می کند. اینطور نیست در واقع ، اولین ماراتن شهر نیویورک کاملاً در پارک مرکزی برگزار شد و این 50 سال پیش ، یکشنبه ، 13 سپتامبر 1970 اتفاق افتاد.

نمی توان گفت این یک ضربه فوری بود. 127 مبتدی و فقط 55 پایان دهنده وجود داشت. نیم سال قبل از به اصطلاح رونق در حال اجرا بود.

حتی من ، یک نیویورکی و یک دونده ماراتن متعهد در آن زمان ، وارد آن نشدم. من به عنوان ناشر شلوغ مجله ، تمام توجهم را هر سال به ماراتن بوستون ، که در آوریل برگزار می شد ، معطوف می کردم.

صبح همان یکشنبه 1970 ، تصمیم گرفتم حلقه پارک مرکزی را در خلاف جهت دونده ها اجرا کنم. این یک روش سرگرم کننده برای ثبت نام در یک تمرین طولانی بود در حالی که برای بسیاری از دوستانم در مسابقه از جمله مدیران مشترک ماراتن ، فرد لبو و وینس چیاپتا ، تشویق می کردم.

بیشتر بخوان:  فصل بسکتبال NCAA قرار است روز قبل از شکرگذاری آغاز شود

من آن روز جزو معدود تماشاگران با صداقت بودم. بیشتر دوچرخه سواران و عابران پیاده که در میان دوندگان بافته و خارج می شدند ، فقط از یکشنبه بدون خودرو در پارک مرکزی لذت می بردند. به نظر نمی رسید آنها درک کنند که یک مسابقه در حال برگزاری است.

برنده ، گری مورچه ، تقریباً از ماراتن عبور کرد. شب گذشته برای مورچکه ، یک آتش نشان 30 ساله ، که چندین بار در نزدیکی خانه ایستگاه خود در Far Rockaway به عمل احضار شد ، غیرمعمول بود. بنابراین ساعت 8:30 صبح یکشنبه ، تقریباً بدون خواب ، او با همسرش جین تماس گرفت تا به آنها پیشنهاد کند روز را در خانه در فریپورت ، لانگ آیلند بگذرانند.

بیشتر بخوان:  دندانهای فروشی

وی گفت: “من خیلی خسته ام که می توانم به داخل شهر بروم و یک ماراتن اجرا کنم.”

جین مورچه نوع دیگری از خستگی داشت. با داشتن سه کودک خردسال در تمام هفته تمایل داشت ، او مشتاق یک گردش بود. او به آرامی پیشنهاد کرد که آنها برنامه های خود را دنبال کنند ، و شوهرش رضایت داد.

مورچکه ، مناسب موقعیت خود به عنوان بهترین دونده محلی در آن زمان ، پارچه شماره 2 مسابقه را پوشید. Bib شماره 1 به تد کوربیت ، شخصیتی مشهور در انجمن دویدن در مسافت نوپا رفت. وی در سال 1952 تیم ماراتن المپیک ایالات متحده را ساخت ، در ماراتن ها و اولاترا ماراتون های زیادی پیروز شد و بعداً جنبش را برای اندازه گیری دقیق دوره های مسابقه جاده ای هدایت کرد. در 50 سالگی ، کوربیت در سال 1970 هنوز یک رقیب برتر بود.

بیشتر بخوان:  هوستون ، FAU هنوز در انتظار است که ویروس 3 بازی دیگر را مختل کند

ماراتن از ساعت 11 صبح شروع شد و هوا گرم و مرطوب بود. Muhrcke و Corbitt محافظه کارانه را در مسیر تپه ای که شامل چهار حلقه کامل پارک مرکزی بود آغاز کردند. موسی میفیلد ، بازیکن برجسته فیلادلفیا در مسافت دوومیدانی ، با سرعت کمتری به برتری رسید و در 20 مایل همچنان قدرتمند به نظر می رسید. سپس ، توسط یک طلسم گیج زده ، او را تا جایگاه هشتم محو کرد. Muhrcke مسیر خود را در زمین بالا می برد و Mayfield را در 24 مایلی گرفت.

بعداً مورچه یادآور شد: “موسی به نظر می رسید كه دارد پیانو را به بالای تپه ای شیب دار هل می دهد.”

او به پیروزی رسید و نوار را در 2 ساعت و 31 دقیقه و 39 ثانیه شکست. یک دانشجوی 19 ساله دانشگاه نیوجرسی ، تام فلمینگ ، دوم شد (2:35:44) و کوربیت با کسب 2:44 به مقام پنجم رسید. فقط یک زن در این زمینه وجود داشت ، نینا کوشسیک. او پنج ماه زودتر در بوستون 3:12 دویده بود ، اما درست قبل از مسابقه شهر نیویورک با آنفولانزا پایین آمد و مجبور شد در 14 مایل تحصیل را ترک کند.

بیشتر بخوان:  جوکوویچ ، پس از مسابقات آزاد ایالات متحده ، می گوید که او در قسمت ذهنی تنیس کار می کند

روز بعد روزنامه نیویورک تایمز مقاله کوتاهی را بدون هیچ عکسی در صفحه 54 منتشر کرد.

پنج ماراتن بعدی شهر نیویورک نیز در مرکز پارک برگزار شد ، این رشته با کمی بیش از 500 شروع کننده رشد کرد. فلمینگ دو بار پیروز شد ، مانند کوشسیک. در سال 1972 ، جین مورچه شروع به ساخت تاج گل های لورایی کرد که از آن زمان تاج برنده را تاجگذاری کرده اند.

متاسفانه ماراتن امسال مجبور شد به دلیل همه گیری ویروس کرونا لغو شود و به جای آن به یک رویداد مجازی تبدیل شود.

بیشتر بخوان:  دبلیو دبلیو ای با سیاست خود در توییچ و یوتیوب از کشتی گیران خود بهره می برد

گری مورچکه ، اکنون 80 ساله ، برای مدت کوتاهی در نظر داشت ماراتن مجازی را در پاییز امسال اجرا کند.

وقتی اخیراً در این مورد از او س askedال کردم ، او به من گفت که بیشتر روزها هنوز در حال دویدن است ، سپس افزود: “جورج ، من عاشق یک چالش هستم ، اما صادقانه بگویم مطمئن نیستم که دوست دارم در ماراتن شرکت کنم.”

من به او یادآوری کردم که او تقریباً همین حرف را در صبح گرم سپتامبر سال 1970 گفته بود.

جورج A. هیرش رئیس New York Road Runners و ناشر بنیانگذار مجله New York است. وی همچنین ناشر جهانی Runner’s World و بنیانگذار ماراتن پنج منطقه نیویورک بود.


منبع: حافظ استدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

چگونه Cooler Master با انجام کار درست صفحه کلید SK621 خود را ذخیره کرد

ی سپتامبر 13 , 2020
صفحه کلید SK621 Cooler Master لحظه ای قابل آموزش برای شرکت های سخت افزاری با فناوری پیشرفته در همه جا است. هنگامی که جدیدترین صفحه کلید بی سیم این شرکت از دروازه خارج شد ، کولر مستر حرکتی را انجام داد که ما آرزو می کنیم همه شرکت ها این […]