روز مردم بومی: با این برنامه یک زبان بومی یا یک زبان در معرض خطر را یاد بگیرید


مردم از سراسر جهان در ماه آگوست گرد هم آمدند تا حمایت خود را از حقوق بومی نشان دهند. در اینجا رقصندگان بولیوی با لباس های سنتی دیده می شوند.

رومی آرویو فرناندز / عکس نور / گتی ایماژ

این داستان بخشی از است فناوری برای دنیای بهترداستان هایی در مورد تیم های متنوع که برای بهبود زندگی و جامعه ما محصولات ، برنامه ها و خدمات ایجاد می کنند.

در روز مردم بومی ، 14 ایالت در سراسر ایالات متحده بومیان آمریکایی را که قبل از ورود کریستف کلمب کاوشگر ایتالیایی در سرزمین آمریکای شمالی زندگی می کردند ، به رسمیت می شناسند و جشن می گیرند. با وجود آگاهی روزافزون از این فرهنگ ها ، زبانهای بومی در معرض خطر انقراض قرار دارند. در سال 2018 بیش از 3000 زبان در معرض خطر از بین رفتن برای همیشه هستند. سال گذشته ، تیجانی محمد باندی ، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، گفت که هر ماه دو زبان بومی در معرض خطر ناپدید شدن هستند.

tbwdesktp

برای کمک به محافظت از این زبانهای در معرض خطر ، برنامه ها در طول سالها افزایش یافته اند. دوولینگو، به عنوان مثال ، این کلاس ها در ʻōlelo Hawaii (هاوایی) و Diné (ناواهو) و قطره این زبان Ainu ، یک زبان اصلی ژاپنی را معرفی می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین برنامه های یادگیری زبان برای سال 2020

گزینه دیگر برای یادگیری و کمک به حفظ زبان در معرض خطر ، زبان آنلاین شفاف است. این شرکت نرم افزاری برای یادگیری زبان با موسسه غیرانتفاعی 7000 زبان همکاری کرده است ، که به طرفداران گروه های زبان در معرض خطر کمک می کند تا زبان خود را در دوره های آنلاین حفظ کنند. نتیجه دروس آنلاین است که توسط قبایل و قبایل ایجاد شده است. اما با اجازه از Tribal Advocates ، هرکسی می تواند آن را در سایت یا برنامه خریداری کند و آن را نیز امتحان کند.

مایکل کوئینلان ، مدیرعامل زبان شفاف به CNET گفت: “از دست دادن یک زبان بومی ضرر غیرقابل درک برای جامعه آن است ، اما همچنین از دست دادن ثروت در بافت فرهنگی مشترک ما است.” “اکنون ما فرصتی برای حفظ و تقویت این زبان ها و محافظت از هویت فرهنگی و رفاه این جوامع برای نسل های آینده داریم.”

زبان شفاف 17 دوره ارائه می دهد ، برخی از آنها با گویش های مختلف یا بسته بندی شده برای یادگیری دوستانه کودک است. پس از ثبت نام ، می توانید زبان را برای یادگیری و تأیید شروع انتخاب کنید. گزینه های زبان شما عبارتند از:

 • بالی
 • کردی بهدینی
 • اوجیبوه ، اوجیبوی مرکزی ، اوجیبوه شمال غربی و اوگی کری
 • داکوتا و سیستون داکوتا
 • دنیسولین
 • کتوبا
 • کاوازاتی
 • کوئیکون
 • هولیکاچوک
 • گوچین
 • دنااككه
 • پینهاتی کیناگا

اگر بخصوص علاقه مند به یادگیری یک زبان در معرض خطر یا بومی هستید ، می توانید به صورت رایگان از طریق 7000.org به آن دسترسی پیدا کنید ، یا اگر کتابخانه شما مجوز برنامه را دارد ، می توانید کد پستی خود را جستجو کرده و به صورت رایگان حساب ایجاد کنید.

برای آزمایش این سرویس ، برخی از دروس را در داکوتا ، زبانی که توسط سیو داکوتا صحبت می شود ، جستجو کردم. این دوره توسط م Instituteسسه زبانهای داکوتای سیستون-وهپتون اویات ایجاد شده است.

شفاف

زبان شفاف درس های خود را با سخنرانان مختلفی که ممکن است به درس نزدیک شوند تطبیق می دهد.

زبان شفاف / عکس توسط شلبی براون / CNET

این درس با صفت با 11 کلمه آغاز شد. من کلمه ای را که در داکوتا گفته شد شنیدم و سپس این کلمه را به زبان انگلیسی روی صفحه دیدم. اگر روی نماد لاک پشت در گوشه پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید ، تلفظ کندتر خواهد شد. درس بعدی ، اعتراف کنید و بگویید ، او کلمه داکوتا را بازی کرد و لحظه ای به من فرصت داد تا ترجمه را به یاد بیاورم. سپس ، در سیستم افتخار ، من باید بله یا نه را کلیک کنم ، در مورد اینکه آیا درست حدس زدم.

این درس از آنجا کلمات را به روش های مختلفی مانند تلفظ ، انتخاب چندگانه ، تطبیق و نوشتن بررسی می کند.

قبل از شروع درس ، اورسولیا گال ، مدیر توسعه محتوا در زبان شفاف ، پیشنهاد می کند کمی درباره جوامع تحقیق کنید – و بسیاری از آنها دوره ها را از ابتدا نوشتند.

گال به CNET گفت: “داستان و سبک زندگی جامعه در عباراتی است که در این دوره ها فرا خواهند گرفت.”

نمونه ای از محتوای دوره زبان هان

این نمونه ای از یک درس در هان است ، زبانی که توسط مردم هان هویچن صحبت می شود و طبق 7000 زبان در ایگل ، آلاسکا و شهر داوسون در یوکان کانادا زندگی می کنند.

زبانهای شفاف در اینترنت

من درسهایی را روی دسک تاپ خود امتحان کرده ام ، اما Transparent همچنین برنامه های قابل حمل برای یادگیری در حین حرکت دارد. می توانید برنامه را برای iOS ، Android یا Amazon بارگیری کنید. این سرویس همچنین حساب کارگران دولتی ، شرکت ها و م companiesسسات آموزشی را فراهم می کند. باز هم ، زبان شفاف ممکن است در کتابخانه محلی شما نیز موجود باشد. برای اطلاع از این موضوع ، می توانید کد پستی خود را در وب سایت جستجو کنید و اگر کتابخانه شما مجوز این نرم افزار را دارد ، می توانید یک حساب کاربری ایجاد کرده و به صورت رایگان از آن استفاده کنید.

می توانید دوره های زبان شفاف را به مدت 14 روز از طریق وب سایت آنها به صورت رایگان امتحان کنید. بعد از آن ، هر ماه 25 دلار یا برای یک سال 150 دلار هزینه می شود. یک بار دیگر ، اگر علاقه خاصی به یادگیری زبان در معرض خطر یا بومی دارید ، می توانید از طریق 7000.org به صورت رایگان به آن دسترسی پیدا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یادگیری زبان ، به اینجا مراجعه کنید بهترین برنامه های یادگیری زبان برای سال 2020.


اکنون بازی کنید:
این را نگاه کن:

بوسه! کلینگون را در Duolingo بیاموزید


5:34


منبع: حافظ استدیو

لینک ها کوتاه شده

tinyurl.com/y3xmwfn9
is.gd/MbrgXg
shrtco.de/PB2bf
clck.ru/RMgHc
u.nu/6fu72
ulvis.net/GkC2

بیشتر بخوان:  Apple Watch SE for Kids: بررسی تنظیمات خانوادگی پس از دو هفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

شاهین ها هفته ای پس از ناکامی در زدن کابوی ها یک هماهنگ کننده تیم ویژه را اخراج می کنند

د اکتبر 12 , 2020
چند هفته طول کشید ، اما سرانجام بن کوتایکا با خطای مهلکی که شاهین آتلانتا علیه کابوی های دالاس مرتکب شد ، سقوط کرد. عصر روز یکشنبه بعد از جدایی شاهین ها از سرمربی Dan Quinn و مدیر کل توماس دیمیتروف ، او روز دوشنبه هماهنگ کننده تیم های ویژه […]